Vloženo: 8.3.2016 14:34 | Film: ()
Adolf Hitler se celý zmatený a dezorientovaný probere v roce 2014 v křoví někde na berlínském sídlišti. Oplácá si doutnající kabát, sebere ze země vojenskou čepici a vydá se nazdařbůh ulicemi Berlína. Turisti i místní ho považují za pouličního performera a nezřídka se s ním fotí. Zoufalý, nechápající Hitler naštěstí najde útočiště ve stánku s novinami. Zde načerpá základní penzum informací. I když své současné situaci nerozumí, rozhodne se nové šance využít. Dá se dohromady s neúspěšným novinářem Sawatzkim, díky němuž po nějaké době dostane i vlastní pořad v televizi.
Všichni okolo ho totiž považují za komika a herce, který se stoprocentně vtělil do své role. Hitler sice říká víceméně stejné věci jako ve svém prvním životě, současnými diváky je to však vykládáno jako trefná, kritická satira. Jeho televizní pořad vzbuzuje v politicky korektním prostředí kontroverze, ale Hitlerova popularita překvapivě strmě stoupá. Od mediální slávy je pak již krůček ke vstupu do politiky a celá situace spěje k opakování historie.
Německý snímek režiséra Davida Wnendta vychází se stejnojmenného knižního bestselleru spisovatele Timura Vermese. Jde o film se spoustou vtipných či úsměvných momentů, přesto bych váhal označit ho za čistou komedii. Snímek je natočen zhruba stejnou metodou jako Cohenův Borat. Tedy - hrané scény, které tvoří a posouvají děj, jsou průběžně prokládány autentickými momenty s hercem oblečeným a namaskovaným jako Hitler, který se prochází po městech současného Německa. Tyto scény zachycují různé reakce lidí od sympatií, přes zvědavost až po nenávist, nicméně „Hitler“ v nich jejich emoce ještě prohlubuje svými záměrnými provokacemi, tedy něco podobného jako dělal Borat.
I zde „Hitler“ potkává skutečné osobnosti německého veřejného života tedy politiky, celebrity i novináře. Snímek je spíše ostrou satirou současného nejen politického života v Evropě. V prvním plánu by se mohlo zdát, že jde jen o obyčejné nastavení kritického zrcadla a ukázání, jací jsou ti Němci „hlupáci“, když adorují Hitlerova dvojníka a jsou s ním ochotni hajlovat na ulici. V podtextu je však film mnohem složitější. Ukazuje, že to nejsou ti „obyčejní“ lidé z ulice, kteří jsou schopni vytvořit autokratického diktátora.
Jsou to elity, ať už politické, kulturní či mediální, které se snaží o přetváření lidského myšlení k obrazu svému, které neřeší problémy a krize, což pak v důsledku vede k radikalizaci společnosti a k touze a ochotě následovat „vůdce“. V tomto ohledu byl děj oproti knize aktualizován a svůj prostor dostane i migrační krize. Hitler ve filmu nepůsobí jako nějaké personifikované zlo, ale za špatné je považováno prostředí, které je schopné toto zlo vytvořit. Nicméně jak jsem uvedl, tento aspekt je ve filmu přítomen spíše v druhém plánu a ke konci filmu.
Většina se nese spíše v odlehčeném satirickém duchu. Film obsahuje i řadu popkulturních odkazů a prvků parodie. Za všechny musím zmínit scénu parodující snad nejznámější internetovou titulkovou parodii z filmu Pád Třetí říše. Dokonce dojde i na hrátky s formou, a to v situaci, kdy je ve filmu Hitlerem napsána úspěšná kniha Už je tady zase a ještě se podle ní začne točit film. Samotný Hitlerův výskyt v moderní době pak není nijak vysvětlován a je pouze předložen jako fakt. Jde však nepochybně o určitý symbol.
Tempo vyprávění je svižné a film rozhodně nenudí, i díky zmíněné rozmanité formě, jen se u něj musí trochu přemýšlet, aby si člověk vychytal všechny finesy, myšlenky a odkazy. Velkou pochvalu si za svůj výkon zaslouží především představitel hlavní role, jímž je Oliver Masucci. Postavou je sice o něco vyšší, než byl skutečný „Vůdce“, ale jinak je díky maskérům a hlavně díky dokonalému osvojení gestikulace a výslovnosti dokonalou Hitlerovou kopií.
Až z něj někdy mrazí. I v momentech, kdy by mohl být díky okolnostem směšný nebo záměrně zesměšňován, je z něj pořád cítit určitá aura silné, až nebezpečné osobnosti. V dalších rolích zaujme i sympatická Katja Reimann jako televizní ředitelka Katja či Fabian Busch v roli Hitlerova „objevitele“ Sawatzkiho.
Už je tady zase je neobyčejný film, který není určen běžným divákům. Přesto je to film, kteří by milovníci „chytřejší“ kinematografie neměli minout.
8/10
Autor článku: staka
Ještě je poměrně dost času myslet na domácí kino, ale pokud budete mít zájem si předobjednat / sledovat produkt na DVD můžete tak učinit již nyní:
Článek
Na toto se obzvláště těším. Konečně zase něco z evropské kinematografie. Jen nedávno mne tak napadlo mezi třetím a čtvrtým lektvarovým koblížkem, že co by na to asi Hitler řekl, kdyby viděl, co s životním prostorem Německa, s přívalem ekonomických migrantů a mísením kultur a ras vyvádí Merkelová. Jak by se mu asi dnešní velké Německo líbilo?
Článek
Nejako ma to nezaujalo, zámerne to nebudem vyhľadávať, aby som si to pozrel. Inak, vďaka za recenziu, ale ide to mimo mňa.
Článek
V dnešní době je ve filmové branži možné snad všechno, tak proč proboha nevyberou nějakou figuru, která by byla Hitlerovi opravdu podobná? Tady jim stačí nalepit na jakýkoli ksicht knírek a pověstnou patku na hlavu a myslí si, že vykonali tu nejlepší maskérskou práci. To ale já neberu.
Článek
Osobně německé komedie vůbec nemusím, protože mi prakticky nikdy nepřipadají vtipné a proto je nevyhledávám na nosičích, natož v kině ... Tohle oživení Hitlera považuji za extra-trapárnu, sorry, ale příště by němečtí filmaři mohli oživit třeba Josefa Mengeleho nebo Rudolfa Ho"sse ( = velitel Osvětimi ) ...
Partner: 3D filmy | Blu-ray filmy | DVD
V databázi je celkem 1.871 filmů a 2.267 Blu-ray edic. | Copyright © 2014 film-arena.cz | Vytvořil: tvorba webových stránek |
Pro tuto akci je nutné se nejprve přihlásit ke svému účtu.
Jestliže nemáte účet, můžete se zaregistrovat.
Máte-li účet, přihlaste se.
Q.U.E.E.N (2324) |reagovat
Článek
Toto pro mě není...