Vloženo: 14.10.2013 10:38 | Film: Star Trek: Do temnoty (Star Trek Into Darkness)
Recenzi na Star Trek můžete psát dvěma způsoby. Prvním je, že se budete tvářit jako největší fanoušek USS Enterprise pod sluncem a budete na Abramse a spol. kydat hnůj prostě proto, že nový Star Trek není nuda k zbláznění, je popcornově akční a namísto hutných myšlenek se do filmu dostalo co možná největší množství sexy herců a ještě větší množství sexy počítačových efektů.
A pak můžete ke Star Treku přistoupit s trochou rozumu a zdravého úsudku a pochopit, že Abramsův restart nepřišel pro nic za nic, ale jednoduše z toho důvodu, že na starou posádku (a teď myslím paradoxně z Nové generace) už nebyl nikdo zvědavý.
Nyní se naopak začíná štěbetat o nové televizní verzi, v pre-produkci je zcela jistě třetí film a Star Trek má mezi mainstreamovým publikem reputaci „té zatraceně nabušené sci-fi ságy, která si, kámo, dává k snídani novou trilogii Star Wars a toho blbýho Promethea mlátí do xenomorfní kebule nejen inteligencí scénáře, ale hlavně zábavou“. A to jen díky Abramsovi, jemuž se povedlo vzít staré prvky a vlít jim čerstvou dávku energetického nápoje do žil.
Pravda, druhému dílu chybí nějaká velká sci-fi myšlenka, která by ho vystřelila do pozice neotřesitelné sci-fi klasiky, tradiční klišé o posádce jakožto rodině, pro kterou dokážete obětovat cokoliv, však v blockbusterových mantinelech bez problémů funguje. A Abrams má „spielbergovský“ dar kombinovat drama, akci a komedii do nadmíru chutného celku, aniž by mu jednotlivé chody jen na moment vypadávaly.
Pokud budete do Star Treku: Do temnoty vrtat, určitě najdete spoustu logických lapsů, popřípadě scenáristických oslích můstků, jimiž si tvůrci vždy pomohou ze zapeklité situace (Scotty tady vážně slouží pouze jako berlička). Avšak tvůrčí nadšení, nekončící příval nápadů a skvělí herci ve spojení s řadou odkazů a parafrází na Khanův hněv jsou natolik silnými sedativy, že se k takovému uvažování dostanete nikoliv během sledování filmu, ale až pár hodin po skončení závěrečných titulků.
A to už vás bude mít Abrams na lopatě, neboť nebudete mít chuť pomlouvat, nýbrž žadonit o další vesmírný přídavek. Inu, dostanete ho v podobě Star Wars. Pokud se ale Abrams ke Star Treku ještě v budoucnu vrátí, je jasné, že tahle série neztratí švih, kouzlo a naštěstí ani potřebné srdíčko, které u předchozího i tohoto dílu pumpuje, jako když se po vydatné pivní seanci rozhodnu druhý den ráno vyrazit na pětikilometrovou joggingovou štaci.
Balení
Špičkový film si zaslouží i špičkové balení. Magic Box v tomto případě ve spojení s Paramountem ždíme ze sběratelských edic takřka maximum, když uvádí na trh kromě klasických amarayů ve 2D i 3D i vymazlený embosovaný steelbook a kolekci s modelem USS Vengeance.
Pokud stále váháte, kterou edici si pořídit, za sebe jednoznačně doporučuji verzi ve steelbooku, neboť po estetické i kvalitativní stránce splňuje veškeré sběratelské požadavky. Edice s modelem steelbook rovněž obsahuje, avšak model USS Vengeance je vzhledem ke zpracování spíše špatný vtip než líbivý dárek. A platit za něj několik stovek navíc je tak trochu bláznovství.
Video
Viděl jsem všechny Abramsovy filmy, většinu z nich vlastním na Blu-ray a nepamatuji si, že by jakýkoliv z nich po stránce přepisu selhával. Tudíž není žádným překvapením, že i Star Trek: Do temnoty projede vaším přehrávačem bez ztráty kytičky a představí vám vesmírné dálavy v celé jejich kráse.
Detailů je v obraze v každém záběru nepřeberná hromada. Dokonce se můžete na chvíli zastavit a zkoumat, jestli se ten či onen člen posádky před natáčením oholil, anebo šel na plac s dvoudenním strništěm. A precizní je samozřejmě i zbytek disku. Kategorie kontrastu, kresby, kvality černé, prostorovosti obrazu jsou vždy na pomyslném maximu kvality, takže jestli chcete mít ve skříni další referenční disk, tenhle je sázkou na jistotu.
Audio
A to i po stránce zvukového doprovodu. Nebudu vás přemlouvat, abyste si pustili komicky špatný český dabing. Rovnou vás posunu směrem k osmikanálovému DTS-HD Master Audiu, jímž vládne původní anglická stopa, která vám regulérně utrhne uši a zdeformuje je do spockovských špičáků.
Už úvodní honička na planetě Nibiru vám dá pocítit kouzlo Giacchinova soundtracku, jenž naplno vynikne v ambientní pasáži v Londýně. Zároveň je však od začátku jasné, že na tomhle filmu se do sytosti vyřádili i ruchaři, kteří předkládají spletitý zvukový mix, plný roztodivných zvuků, z nichž však žádný nezanikne a dostává adekvátní prostor zazářit.
A co dialogy? Podle očekávání precizně vyvážené s důrazem na každou hlásku ve větě. Obzvlášť Benedict Cumberbatch si vás omotá svou odměřeností okolo prstu a svými přechody od chladného zabijáka v emocionálně vypjatou tragickou postavu dovede vnuknout slzy spokojenosti do očí nejednoho diváka.
Bonusy
Jediné, čím si Star Trek: Do temnoty kazí reputaci, je nabídka bonusů, která ani zdaleka nenaplňuje představy, které vznikly na základně obsáhlého disku předchozího dílu. Jenže ono se není čemu divit. J. J. Abrams a jeho produkční společnost Bad Robot totiž před vydáním Blu-ray rozprodala řadu bonusů exkluzivně do amerických obchodních řetězců typu Best Buy, a tak na oficiální celosvětový release zůstalo jen pár featurettů. Ano, žádný audiokomentář, žádné interaktivní fíčury. Jen pár krátkých dokumentů, jejichž čtyřicetiminutovou stopáží profrčíte rychleji než Enterprise warpem.
V „Creating the Red Planet“ se podíváte, jak vznikala rudá planeta z úvodní sekvence filmu, včetně toho, kolik praktických efektů bylo během natáčení použito. „Attack On Starfleet“ detailněji rozebírá útok Johna Harrisona na velitelství, v němž zahyne spousta velících důstojníků. A v podobném duchu se nese i „The Klingon Home World“. Tady už se ale dozvíte víc i o maskách a důležitosti jejich dokonalého provedení v důsledku točení na detailní IMAX kamery.
Pro „trekkies“ je pak poměrně zásadní featurette „The Enemy of My Enemy“, jenž se zabývá především postavou Khana. Jeho předobrazem z Khanova hněvu, novým pojetím a Abramsovým smířením, že holt některé diváky nadchne a jiné vytočí do běla.
Zainteresovaným do filmových triků se dá v neposlední řadě doporučit segment „Ship to Ship“. Odhaluje totiž natáčení letu vesmírem z Enterprise na USS Vengeance, včetně doletu do hangáru, jenž překvapivě nebyl digitálně upravován. Aneb co dokáží optická kousla objektivů a dovednosti osvětlovačů a produkčních designérů. Byť ani ti mnohdy nevěří, že výsledek bude koukatelný.
Sérii zajímavých, ale nikoliv vyloženě detailních dokumentů uzavírá „Brawl by the Bay“ pojednávající o tréninku Zachary Quinta na návrat do Spockova pyžama a závěrečnou bitku s Khanem na odpadním vozidle. U všech bonusů přitom potěší přítomnost českých titulků.
Autor článku: Petr Semecký
Článek
Mně ta edice z lodí nepřišla vyloženě špatná. Ano, není to bůhvíjak promakané a rozhodně to vypadá, že to někdo vymyslel a vyrobil během odpolední přestávky na kafe. Ve srovnání s modelem z prvního dílu to může připomínat i jen malý reklamní dárek na klíčenku...ALE...před steelbookem bude vypadat dobře, nikomu se to nelíbí, takže to nikdo mít nebude a protože to je menší, než svítilna od Jacka Reachera, tak mě to alespoň donutí koupit si do vitríny osvětlení :D. A vůbec - já mám tyhle prkotiny vlastně rád ;).
Budu brát tu edici z lodí, bude stát za to?
Partner: 3D filmy | Blu-ray filmy | DVD
V databázi je celkem 1.871 filmů a 2.267 Blu-ray edic. | Copyright © 2014 film-arena.cz | Vytvořil: tvorba webových stránek |
Pro tuto akci je nutné se nejprve přihlásit ke svému účtu.
Jestliže nemáte účet, můžete se zaregistrovat.
Máte-li účet, přihlaste se.
Ultra Magnus (39) |reagovat
je to dobrý film, už se těším na trojku, škoda že normální edice nemají artworky.